Dva záseky na Biologických čtvrtcích ve Viničné!

V posledních dvou týdnech vystoupili na prestižním cyklu popularizačních přednášek Biologické čtvrtky ve Viničné s podporou spolku Andrias hned dva autoři z Laboratoře evoluční biologie.

15. 11. 2018 se Jan Toman zaměřil na problematiku evoluce evolvability. Jde o podmínku komplexního života nebo překážku v rozletu? Či snad splňuje tento fenomén obě jmenované podmínky? Přednášku můžete shlédnout i ze záznamu.

22. 11. potom Robin Kopecký promluvil o autonomních agentech s povolením zabíjet. Nešlo o terminátory ani jiné válečné roboty, jak by snad mohl název naznačovat, ale věc naší současné kultuře daleko bližší – samořiditelná vozidla a evolučně-psychologické stránky jejich nasazení, právního ošetření a společenského vnímání. I tuto přednášku můžete shlédnout ze záznamu.

Pluto a ještě dál: Ledové končiny sluneční soustavy

Naše kolegyně Julie Nekola Nováková vystoupí 17. 9. 2018 od 17:30 v sále H Nové budovy Národního muzea s přednáškou Pluto a ještě dál: Ledové končiny sluneční soustavy.

Za oběžnou drahou planety Neptun leží oblast ledových těles nazývaná Kuiperův pás. Patří tam trpasličí planeta Pluto se svými měsíci i mnoho dalších podobných těles. Tam ale ještě hranici sluneční soustavy nenajdeme. Ještě řádově dál sahá Oortův oblak, odkud pocházejí dlouhoperiodické komety.

Kolik z nich mohlo být zachyceno původně z jiných hvězdných soustav? Můžeme v těchto ledových dálavách objevit i větší tělesa jako zatím teoreticky předpovězenou „devátou planetu“ – a jak po nich pátráme? Jak Kuiperův pás a Oortův oblak souvisí s „mezihvězdnými návštěvníky“ typu komety Oumuamua, která v tomto roce prolétla naší sluneční soustavou? Co nám sonda New Horizons prozradila o Plutu a na co se můžeme hned počátkem ledna 2019 těšit při jejím průletu kolem menšího tělesa Kuiperova pásu? Tyto oblasti jsou zatím nepříliš prozkoumané, ale o to zajímavější.

Více naleznete ZDE

Navštivte nás na Veletrhu vědy!

Pokusní králíci popularizují za podpory spolku Andrias výzkumné aktivity na poli evoluční psychologie a evoluční parazitologie na Veletrhu vědy v pražském letňanském výstavišti! Přijďte nás navštívit 7. – 9. 6. 2018 a nezapomeňte se podívat také na Paranormální výzvu klubu skeptiků Sisyfos nebo další ze stovek zajímavých projektů.

Více naleznete ZDE

Jan Toman: Extremofilní organismy

Zveme Vás na popularizační přednášku Jana Tomana, která se bude konat s podporou spolku Andrias pod záštitou popularizační sekce spolku Sisyfos – Pátečníků.

Z objevů posledních let se může zdát, že jsou pozemské organismy schopné přežít téměř kdekoli. Nebo snad ne? I na Zemi překvapivě nalezneme téměř sterilní prostředí. Otázka, jaké jsou limity, za kterými živí tvorové už nemohou přežít, je tedy pořádně zapeklitá. Její rozřešení, ke kterému vykročíme v přednášce, nám však může pomoci jak při pochopení vzniku a rozvoje života na Zemi, tak při hledání obdobných organismů na jiných místech ve vesmíru.

Facebooková událost: https://www.facebook.com/events/235204213724818/

Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, posluchárna B7 zoologie ve druhém patře.

Po přednášce následuje posezení v restauraci Na Křižovatce (Uterus).

Detaily naleznete ZDE

Andrias na Pražské muzejní noci při Hrdličkově muzeu člověka

Stejně jako minulý rok, i letos se naši členové zúčastní přednáškového cyklu při Hrdličkově muzeu člověka na Pražské muzejní noci 9. 6. 2018.

Program 9. 6. 2018

Expozice

Hrdličkovo muzeum člověka

Univerzitní muzeum je místem paměti s osobitým charakterem. Důležitá je jeho historická tradice a kontinuita. Stálá expozice představuje témata evoluce člověka, vývoje jedince, patologie a smrti.

Výstavy

Phantom models IV, Christian Fogarolli

Třetí výstava z cyklu site-specifických temporálních výstav v prostorách Hrdličkova muzea člověka.

Doprovodné akce

První pomoc – projekt

V rámci stanoviště si zájemci mohou vyzkoušet resuscitaci a dozví se, jak řešit stavy bezvědomí, kontrolovat dýchání a mnoho dalšího. Odborní lektoři rovněž rádi zodpoví jakékoliv dotazy, které návštěvníci budou mít.

čas: 19:00 – 01:00

organizátor: www.prvnipomocprfuk.eu

Zpátky do budoucnosti 2 (učebna Fotochemie)

Přednáškový maratón zaměřený nejen na evoluční biologii bude probíhat od 18:00 do 23:00 v učebně Fotochemie (přízemí Viničná 7, vlevo).

čas: 19:00 – 00:00

organizátor: Andrias z.s., AV21 a PokusniKralici.cz

Jsou-li tam žáby taky? (učebna Fotochemie)

Kde všude ve sluneční soustavě se můžeme snažit najít život? Je Země jediná, anebo se život v minulosti nebo dodnes vyskytuje i jinde?
Mgr. Julie Nekola Nováková (PřF UK)

čas: 19:00 – 20:00

organizátor: Andrias z.s., AV21 a PokusniKralici.cz

Zamrzlá evoluce (učebna Fotochemie)

Třídění z hlediska stability a další evoluční síly.
Mgr. Jan Toman (PřF UK)

čas: 20:00 – 21:00

organizátor: Andrias z.s., AV21 a PokusniKralici.cz

Mají mít roboti svá práva? (učebna Fotochemie)

Blíží se den, kdy umělé bytosti téměř dosáhnou lidské úrovně v mnoha směrech. Přiznám jim potom svá práva? Je to v našem zájmu nebo je to eticky nutné?
PhDr. David Černý, Ph.D. (Ústav státu a práva AV)

čas: 21:00 – 22:00

organizátor: Andrias z.s., AV21 a PokusniKralici.cz

Technické vylepšování člověka (učebna Fotochemie)

Je v budoucnu nevyhnutelné, aby byly lidské bytosti biologicky a technicky vylepšovány, aby snáze odolávaly nemocem, byly inteligentnější nebo dokonce více morální? Je to naše povinnost nebo se toho máme naopak obávat?
Mgr. Robin Kopecký (PřF UK)

čas: 22:00 – 23:00

organizátor: Andrias z.s., AV21 a PokusniKralici.cz

Očkování, antivax hnutí a selský rozum z hlediska parazitologie (učebna Fotochemie)

Začneme zase umírat na dětské nemoci, nebo nás ochrání současná výživa a hygiena?
Mgr. Lenka Příplatová (PřF UK)

čas: 23:00 – 00:00

organizátor: Andrias z.s., AV21 a PokusniKralici.cz

Detaily naleznete ZDE

„Spanilá jízda“ do České Lípy

Gymnázium Česká Lípa

V rámci našich aktivit se zabýváme také osvětou týkající se evoluční biologie a popularizací tohoto oboru, stejně jako souvisejících témat. Naposledy vystoupil Jan Toman 14. 5. s přednáškou pojednávající o historii evolučního myšlení, současnosti a budoucnosti evoluční biologie na gymnáziu v České Lípě. Během čtyřhodinového kurzu určeného hlavně pro středoškolské učitele se odrazil od prvních evolučních myšlenek k novověku, Darwinovi a moderní evoluční syntéze, která dodnes představuje hlavní proud evoluční biologie. Zároveň ukázal, že spousta nemainstreamových evolučních hypotéz nachází v posledních letech čím dál větší uplatnění a s evolucí to možná není tak jednoduché, jak se ještě před pár desetiletími mohlo zdát. Po exkurzi k makroevolučním záležitostem se dotkl i konceptů, které sám rozvíjí v rámci Laboratoře evoluční biologie na Katedře filosofie a dějin přírodních věd Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a výklad o minulosti, současnosti a budoucnosti evoluční biologie tak zaokrouhlil.

Bígl: Věda očima mladých vědců

Bígl, to je nová popularizační platforma Flegrovy laboratoře evoluční biologie.
Spuštěna byla s podporou našeho spolku sotva před měsícem, a už teď se na ní můžete dočíst zajímavé informace o vzniku života, toxoplasmóze i o kočkách.

Autory dosavadních příspěvků jsou naši kolegové evoluční biolog Jan Toman a Jana Hlaváčová, jejíž výzkumný projekt jsme vám již na těchto stránkách představovali, brzy se ale setkáte s texty i dalších mladých vědců a studentů. Tematicky je Bígl věnován zejména evolučním naukám biologickým, psychologickým i parazitologickým, tedy oblastem zkoumaným jeho autorskou laboratoří.

A kde že se s Bíglem potkáte? No přece na nových stránkách profesora Flegra a jeho laboratoře, adresa bigl.flegr.com.

Informace o toxoplasmóze vypluly pod novou vlajkou

O vzniku informačního webu o toxoplasmóze jsme vás již informovali, nyní však pro vás máme další novinku. V rámci pokračující spolupráce s Flegrovou laboratoří evoluční biologie se web toxo.eu rozšířil o další jazykové mutace, konkrétně tedy o anglickou, německou, francouzskou a španělskou verzi. V současnosti pracujeme na verzi ruské, a rádi bychom přidali minimálně ještě portugalštinu, a to zejména kvůli značnému rozšíření toxoplasmózy v Jižní Americe. Pokud byste ovládali portugalštinu či další jazyky a chtěli nám pomoci s dalšími překlady, budeme velmi rádi.