Pluto a ještě dál: Ledové končiny sluneční soustavy

Naše kolegyně Julie Nekola Nováková vystoupí 17. 9. 2018 od 17:30 v sále H Nové budovy Národního muzea s přednáškou Pluto a ještě dál: Ledové končiny sluneční soustavy.

Za oběžnou drahou planety Neptun leží oblast ledových těles nazývaná Kuiperův pás. Patří tam trpasličí planeta Pluto se svými měsíci i mnoho dalších podobných těles. Tam ale ještě hranici sluneční soustavy nenajdeme. Ještě řádově dál sahá Oortův oblak, odkud pocházejí dlouhoperiodické komety.

Kolik z nich mohlo být zachyceno původně z jiných hvězdných soustav? Můžeme v těchto ledových dálavách objevit i větší tělesa jako zatím teoreticky předpovězenou „devátou planetu“ – a jak po nich pátráme? Jak Kuiperův pás a Oortův oblak souvisí s „mezihvězdnými návštěvníky“ typu komety Oumuamua, která v tomto roce prolétla naší sluneční soustavou? Co nám sonda New Horizons prozradila o Plutu a na co se můžeme hned počátkem ledna 2019 těšit při jejím průletu kolem menšího tělesa Kuiperova pásu? Tyto oblasti jsou zatím nepříliš prozkoumané, ale o to zajímavější.

Více naleznete ZDE

Comments

comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *